Donor Spotlight

Donor Spotlight

Amos Loveday | Honoring a Legacy with a Named I’m a Child of Appalachia Fund

Learn more

2018 Scholarship Recipients

AK Steel Foundation STEM Scholastic Award

Brandon Barney, Jackson County
Olivia Corder, Muskingum County
Rachel Decker, Lawrence County
Hannah Evans, Meigs County
John Krak,Guernsey County
Mason Long, Guernsey County
Aryn Robinson, Washington County
Emily Robinson, Perry County
Savannah Stidham, Lawrence County
Kellar Windland, Washington County

Ariana Ulloa Scholarship

Jade Barnes, Ross County
Fernanda De La Fuente Tavera, Franklin County

Bachtel Athletic Award

William “Levi” Chapman, Meigs County
Rachel Kesterson, Meigs County

Bachtel Scholastic Award

Savannah Diehl, Meigs County
David Hoffman, Meigs County

Bellisio Foods Scholarship

Duston Castle, Jackson County
Kelsey Maxwell, Jackson County
Dalton Teasley, Jackson County

Cambridge High School Class of ’57 Scholarship
Arika Swigart, Guernsey County

Don Coss Memorial Scholarship

Connor Aleshire, Guernsey County
Garth Charlton, Guernsey County
Cole Larson, Guernsey County
Connor Leppla, Guernsey County
Austin McPeek, Guernsey County
Cole Rostash, Guernsey County
Ryan Rusnak, Guernsey County
Gaetan Sinisgalli, Guernsey County

Doug Steele Memorial Scholarship

Benjamin Stillions, Guernsey County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Scholastic Award

Mariah Ridgeway Jackson County
Nicole Sheets, Jackson County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Community Service Award

Marshall Evans, Jackson County
Loryn Strickland, Jackson County

Goshen Education Foundation Scholarship

Dion Collum II, Clermont County

Guernsey County Education Assistance Grant Fund

Brittaney Allen, Guernsey County
Lexy Raquel Baker, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Kristi Bates, Guernsey County
Nickolas Bates, Guernsey County
Trey Bennett, Guernsey County
Sydney Black, Guernsey County
Easton Black, Guernsey County
Jolie Black, Guernsey County
Chandler Burris-Jones, Guernsey County
Kaylie Callihan, Guernsey County
Tyler Carpenetti, Guernsey County
Kaala Cox, Guernsey County
Maala Cox, Guernsey County
Garrett Dostall, Guernsey County
Nicholas Dunlap, Guernsey County
Victoria Dunlap, Guernsey County
Jena Dye,Guernsey County
Claudia Echard, Guernsey County
William Ford, Guernesey County
Issac Gann, Guersney County
Lindsay Gray,Guernsey County
Alexa Harshbarger, Guernsey County
Colin Harshcarger, Guernsey County
Alexis Highman, Guernsey County
Maddie Howell, Guernsey County
Don Ingold, Guernsey County
John Krak, Guernsey County
Kaleb LePage, Guernsey County
Makayla LoChiatto, Guernsey County
Trent Lyons, Guernsey County
Miranda Marsinek, Guernsey County
Tess McConkey, Guernsey County
Dylan Moore, Guernsey County
Robert Moore, Guernsey County
Brady Neuhart, Guernsey County
Emily Paden, Guernsey County
Shannon Regula, Guernsey County
Olivia Rhodes, Guernsey County
Calvin Ringer, Guernsey County
Kaitlynn Roberts, Guernsey County
Konnor Roberts, Guernsey County
Alyssa Roe, Guernsey County
Samantha Roe, Guernsey County
Olivia Simon, Guernsey County
Clara Slabaugh, Guernsey County
Erica Wade, Guernsey County
Tyler Walker, Guernsey County
Trevor Wilkinson, Guernsey County
Chase Williams,Guernsey County
Tailor Williamson, Guernsey County

iBELIEVE Foundation Scholarship

Jensen Israel, Athens County
Jordan Mader
Dezirea Boore

 

James R. Milligan Legacy Scholarship

Jorden Coon, Guernsey County
Michael Denius, Guernsey County

Janet Hursey Koehler Wade Scholarship

Melanie Clum, Perry County
Carly Fitz, Perry County

Jeff Cox and Jane Cox Schumacher Scholarship

McKinzey Dierkes, Monroe County
Ashlyn Doudna, Guernsey County
Kendall Lydick, Monroe County
Kayleen Puskarich, Guernsey County
Randi Rippeth, Guernsey County
Aleisha Yontz, Monroe County

Jennifer Garrison Public Service Scholarship

Kristin Brown, Monroe County
Katey DePuy, Noble County
Harlie Louden, Monroe County
Aryn Robinson, Washington County
Jonathan Ullman, Washington County

Jenny Cornelius-Woltz Memorial Scholarship

Ariana James, Muskingum County

Lee Beckett Legacy Scholarship

Addison Bowers, Athens County
Garret Maiden, Athens County

Lester and Thelma Ellwood Scholarship

Alyssa Bartlett, Guernsey County
Kristi Bates, Guernsey County
Nicholas Bates, Guernsey County
Riley Blancett, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Winter Crews, Guernsey County
Cassidy Dobbins, Guernsey County
Matthew Fedorke, Guernsey County
Lindsey Gray, Guernsey County
Charley Hill, Guernsey County
Miranda Marsinek, Guernsey County
Alexandria McVicker, Guernsey County
Robert Moore Guernsey County
Rachel Neil, Guernsey County
Paige Peterson, Guernsey County
Olivia Rhodes, Guernsey County
Alyssa Roe, Guernsey County
Samantha Roe, Guernsey County
Michael Wengerd, Guernsey County

Loran and Shirley Stutz Scholarship

Lindsay Gray, Guernsey County
Kayleen Puskarich, Guernsey County

Madison High School Alumni Scholarship

Alexus Starr, Guernsey County

Mary E. Kackley-Brill Scholarship

Kaleen Puskarich, Guernsey County

Myron Fishel Scholarship

Alec Bell, Guernsey County
Trey Bennett, Guernsey County
Easton Black, Guernsey County
Kristin Carpenter, Guernsey County
Brooke Clendenning, Guernsey County
Winter Crews, Guernsey County
Ashlyn Doudna, Guernsey County
William Ford, Guernsey County
Alexis Highman, Guernsey County
Madelyn Howell, Guernsey County
John Krak, Guernsey County
Connor Leppla, Guernsey County
Mason Long, Guernsey County
Nicholas Meinert, Guernsey County
Colton Neptune, Guernsey County
Emily Regan, Guernsey County
Randi Rippeth, Guernsey County
Alyssa Roe, Guernsey County
Arika Swigart, Guernsey County

Ora E. Anderson Scholarship

Clay Davis, Brown County
Arika Swigart, Guernsey County

River City Alumni & Friends School Fund Scholarships

 

Steubenville City Schools Foundation Investment Fund

Johnny Agresta, Jefferson County
Elizabeth Anderson, Jefferson County
Isaac Bauman, Jefferson County
Jacob Bernard, Jefferson County
Jonathan Blackman, Jefferson County
Jackson Bradley, Jefferson County
Sarah Brown, Jefferson County
Timothy “TJ” Brown, Jefferson County
Alyssa Burkett, Jefferson County
Jalen Byrom, Jefferson County
Mackenzie Cavanaugh, Jefferson County
Kiah chester, Jefferon County
Adrianah Crossland, Jefferson County
Mary Joy Cutler, Jefferson County
Javon Davis, Jefferson County
Gina DeFrank, Jefferson County
Ryan Delelles, Jefferson County
Alijah Demitras, Jefferon county
Adam Dicarlo, Jefferson County
Jonathan DuBois, Jefferson County
Kirsten Duggan, Jefferson County
Zach Ekey-Caron, Jefferson County
Tyler Ely, Jefferson County
Alexander Eroshevich, Jefferson County
Antonio Fuscardo, Jefferson County
Hayle Garrison, Jefferson County
Ashlynn Giles, Jefferson County
Jade Glatzer, Jefferson County
Aiyanna Glynn, Jefferson County
Melinda Grant, Jefferson County
Koreyn Gray, Jefferson County
Michael Gray, Jefferson County
Jaliyah Hubbard, Jefferson County
Nick Isla, Jefferson County
Dajuan Jones, Jefferson County
Veronica Kaine, Jefferson County
Emily King, Jefferson County
John Kovach, Jefferson County
Lucas Kocal, Jefferson County
Marlon Lawrence, Jefferson County
Mia Livingson, Jefferson County
James Mccre, Jefferson County
Elonna Mitchell, Jefferson County
Quentin Moore, Jefferson County
Evan Naylor, Jefferson County
Ryan Neely, Jefferson County
Vanessa Nodianos, Jefferson County
Jamaal Petteway, Jefferson County
Gino Pierro, Jefferson County
Seana Ragusa, Jefferson County
Nicole Rawson, Jefferson County
Katlin Rayl, Jefferson County
Kyley Rogers, Jefferson County
Suzanne Rosaschi, Jefferson County
Mason Rubish, Jefferson County
Mecca Sawyer, Jefferson County
Reuben Saxon, Jefferson County
Mariyka Sich, Jefferson County
Davon Smith, Jefferson County
Lucas Stewart, Jefferson County
Jacob Swinsinski, Jefferson County
Alec Taylor, Jefferson County
Niyari turner, Jefferson County
Joseph Vendetti, Jefferson County
Jessica Walkosky, Jefferson County
Darius Ware, Jefferson County
Amanda Williams, Jefferson County
Taylor Williams, Jefferson County
Faith Woodland, Jefferson County
Michael Wukelic, Jefferson County
Nick Youngkin, Jefferson County
Abe Zane, Jefferson County
Stephen Zeiler, Jefferson County
Derek Ziarko, Jefferson County

Southern Perry County Academic Endowment Scholarships

Catherine Blankenship Scholarship
Mariah McGrath, Perry County
Chloe Wilson, Perry County
Hope Youtsey, Perry County

Briggs Family Scholarship
Jacyntha Dutiel, Perry County
Andrew Jefers, Perry County
Savannah Palmer, Perry County
Traven Wood, Perry County

Murray and Lulu Brown Scholarship 
Chloe Rine, Perry County

Jesse, Olema, and Ralph Drake Scholarship
Lacey Alexander, Perry County
Makayla Alexander, Perry County
Sherielyn Delong, Perry County
Jacyntha Dutiel, Perry County
Sanae Dutiel, Perry County
Nathan Fisher, Perry County
Mariah MgGrath, Perry County
Andrew Jeffers, Perry County
Jessica Post, Perry County
Brody Post, Perry County
Samantha Palmer, Perry County
Chelsea Spergin, Perry County
Chloe Rine, Perry County
Nicholas Rine, Perry County
Mariah Starlin Perry County
Justin West, PErry County
Chloe Wilson, Perry County
Traven Wood, Perry County
Hope Youtsey, Perry County

William and Frances Dunlap Scholarship
Sanae Dutiel, Perry County

John and Elsie Exenkemper Scholarship 
Chelsea Spergin, Perry County

Bruce and Dolores Hannah Scholarship
Mariah McGrath, Perry County
Chloe Wilson, Perry County

Paul and Charlotte Hope Scholarship
Mariah Starlin, Perry County

Vincent and Gene Hope Scholarship
Makayla Alexander, Perry County

Charlene Joseph Scholarship
Lacey Alexander, Perry County

Commander Lambert Scholarship
Jessica Post, Perry County

Joseph and Marie Litchenstein Scholarship
Nicholas Rine, Perry County

Donald and Catherine Palmer Scholarship
Nathan Fisher, Perry County

Jack and Clara Reho Scholarship 
Sherielyn Delong, Perry County

Ben & Alyce Shaver Scholarship
Makayla Alexander, Perry County

Shawnee Alumni Association Scholarship
Justin West, Perry County

Robert Woodruff and Charles and Elizabeth Woodruff Scholarship
Brody Post, Perry County

Susan K. Ipacs Nursing Legacy Scholarship

Jennifer Nicolia, Hocking County

Bob Evans and Wayne White Legacy Scholarship

Jade Barnes, Ross Conuty
Easton Black, Guernsey County
Katelynn Boyer, Lawrence County
Calen Campbell, Athens County
Nicholas Clawson, Muskingum County
Olivia Corder, Muskingum County
Kerrigan Cox, Jackson County
Rachel Decker, Lawrence County
Jillian DiCesare, Trumbull County
Noah Diehl, Trumbull County
Emily Evans, Pike County
Alyson Ferrara, Scioto County
Colton Geary, Clermont County
Hannah Goodman, Pike County
Leta Heighley, Pike County
Charley Hill, Guernsey County
Savannah Ireland, Jackson County
Yushin Jeng, Athens County
Natalie Kaufman, Ashtabula County
Donald Kelly, Washington County
Garret Maiden, Athens County
Miranda Marsinek, Guernsey County
Taylor Mazzone, Lawrence County
Alexis Moore, Mahoning County
Lane Moore, Tuscarawas County
Kamri-Beth Offutt, Brown County
Regan Osborn, Scioto County
Alexis Payton, Clermont County
Natalie Preusser, Trumbill County
Samuel Riggs, Hocking County
Montana Runnels, Lawrence County
Matthew Seas, Adams County
Tanner Sergent, Lawrence County
Alexandrea Stewart, Ross County
Bailey Ward, Jackson County
Madison Williams, Lawrence County
Kellar Windland, Washington County
Lauren Wood, Muskimgum County
Ryan Woods, Pike County

West Union Alumni & Friends Education Fund Scholarship

Alaina Harover, Adams County
Dakota Nehus, Adams County

Winnie Mae Sharpe Scholarship

Jolie Black, Guernsey County